Fithall magazín

Neděle 17.12.2017 svátek má Daniel

Cvičení a trendy

Zatočte s bolestí zad

Zatočte s bolestí zadV celém západním světě snad nenajdete jediného člověka, kterého by někdy nebolely záda. Naopak v některých kmenech, žijících přirozeným stylem života, se údajně tento problém vůbec nevyskytuje. Vysvětlení je jednoduché - málo se hýbeme a moc sedíme. Navíc dovolujeme stresu, aby svaly podél páteře a šíjové svaly křečovitě stáhl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Strečink vám pomůže zefektivnit trénink a zachovat hybnost

5 cviků pro lepší držení těla

Cviky pro štíhlá záda, aneb aby nám pod podprsenkou nelezly špíčky :)

 
Řešení bolesti zad je jednoduché a složité zároveň. Stačí se naučit zapojovat ty svalové skupiny, které v danou chvíli zapojovat máme, pohybovat se přirozeným způsobem (lézt, plazit se, viset, zvedat věci pomocí dřepu, chodit, běhat) a co nejméně sedět.
   
Pokud vás záda chronicky pobolívají a šíje je tuhá jako starý marcipán, vyzkoušejte tyto jednoduché cviky a uvidíte, že zádům ulevíte. Nezapomínejte ale na pravidelné cvičení a správné držení těla během celého dne!

Úklony hlavy - narovnejte záda a uvolněte ramena. S výdechem ukloňte hlavu k jednomu rameni a protilehlé rameno i s celou paží jemně stahujte dolů k podlaze, jako byste chtěli rameno dostat co nejdál od ucha. Hlavu různě naklánějte, podle toho, kde Vás to bolí a kde potřebujete nejvíc protáhnout. Strany pak vystřídejte.

Twist paží - upažte a zvedněte palec pravé ruky směrem nahoru, jako byste stopovali. Palec levé ruky směřuje dolů. Hlavu otočte za pravým palcem. S výdechem vše plynule prohoďte - palec levé ruky nahoru, hlava doleva a palec pravé ruky dolů. Krásně rozhýbete a mobilizujete hrudní páteř.

Prsení - s nádechem se jednoduše co nejvíc vyprste. Hrudní kost protlačte dopředu a s výdechem se nahrbte a sbalte ramena. Cvik zaměřený na oblast hrudní páteře protáhne svaly podél celé páteře, ramena i prsní svaly.

Vysouvání hrudníku - v sedě na židli nebo ve stoje s výdechem posuňte hrudník na jednu stranu tak, aby se Vaše pánev ani nehnula z místa. Poté žebra přesuňte na opačnou stranu. Rozhýbete úsek páteře nad bedry i hrudní páteř.

Hrbení beder - s výdechem vyhrbte bedra dozadu, s nádechem je vraťte do původní pozice, ale neprohýbejte je. S každým pohybem zapojte břišní svaly - vnímejte, jak páteři pomáhají v pohybu a tvoří její oporu.

Rotace - zkuste se podívat co nejdál za sebe přes jedno rameno, aniž byste se o cokoliv zapírali. Paže nechte volně podél těla, pánví nehýbejte. Pohyb veďte tahem a v koncové poloze chvilku vydržte, aby se svaly podél celé páteře stihly hezky protáhnout.

Kolíbka - lehněte si na podložku a přitáhněte si kolena. Pak se jen pomalu houpejte ze strany na stranu, koleny opisujte malá kolečka, masírujte a uvolňujte bedra.

 

660x250_6.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

Zpět Zpět na seznam článků

Související články
Zdravý životní styl Bolí vás záda? Možná máte „vypnuté“ zádové svalstvo
Zdravý životní styl Aby záda nebolela
Cvičení a trendy Protáhněte se v práci - jógou proti bolestem zad