Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Detoxikační kúry - pomoc nebo marketing?

Jaro se pomalu, ale jistě blíží, a proto se tak, jako každý rok, na internetu objeví spousta článků o detoxikacích a jarních očistách a okraje monitoru počítače vám budou lemovat reklamy, slibující zázračné zbavení se toxinů díky pilulkám, redukci nadbytečných kilogramů jen pomocí čaje nebo reklamy, propagující komplexní detoxikační programy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pročistěte si organismus jídlem

Detoxikace krok za krokem

Hladověním se hubnout nedá


Detoxikace znamená zbavení se toxinů. Jakých toxinů bychom se ale měli zbavit, abychom byli štíhlejší, zdravější a cítili se vitálněji? Odpověď je naprosto banální - pokud chcete být štíhlejší, žádná detoxikační kúra vám k tomu nepomůže. Tím toxinem, jenž zaplavuje vaše tělo a brání mu v zeštíhlení, je přebytek kalorií, cukru a tuku v jídelníčku. Detoxikace, vedoucí ke zhubnutí, by pak vypadala tak, že si naordinujete spoustu čerstvé zeleniny, kvalitní tuky, libové proteiny a komplexní sacharidy. K tomu přestanete popíjet po večerech víno a odpustíte si slazené nápoje i kalorické kávičky.
   
Abyste se zbavili nadbytečných tukových zásob, je naprosto nezbytné zbavit se ještě jednoho „toxinu“ - a tím je lenost.
   
Pokud si od detoxikačních programů slibujete dodání energie a celkové vylepšení zdraví, je  řešení úplně stejné - stačí z jídelníčku vyřadit zpracované potraviny a polotovary, pít hodně obyčejné vody a čajů, jíst zeleninu, ovoce, ořechy, semínka, nepřehánět to se sacharidy a dopřávat si adekvátní množství proteinů.
   
Naordinujte si svoji vlastní detoxikační kúru - když cítíte, že pijete moc kávy, omezte ji. Pokud moc kouříte, přestaňte. Jestliže se popíjení alkoholu, pojídání slaných brambůrků nebo lákavých koblih s polevou stalo vaší vášní, zkroťte ji - žádné speciální, předražené detoxikační kúry nepotřebujete!
   
Detoxikační programy existují a prodávají se proto, protože lidé, ve snaze zhubnout nebo „očistit“ se, rádi vyzkoušejí cokoliv, co vypadá snadně a rychle. Místo toho, aby díky nim přišli o zásoby tuku, přijdou jen o trochu svalové hmoty a peněz.

 

Zde je několik důvodů, proč je tomu tak:

1. Kúry, založené na popíjení džusů, freshů, smoothies a ovocných šťáv, dodají tělu neuvěřitelné množství jednoduchého cukru - a organismu je v zásadě srdečně jedno, zda cukr pochází z jablka nebo z cukřenky. Cukr dokonale rozladí práci slinivky a produkci inzulínu, takže se pak tukové zásoby budou do podkoží ukládat jedna báseň.

2. Detoxikační kúry v drtivé většině případů neposkytují organismu naprosto žádné proteiny. Tělo pak nemá z čeho regenerovat a opravovat tkáně, takže začne pálit vlastní svalovinu. Člověk je sice po detoxikačním programu lehčí, ale váha jde ze svalů, nikoliv z tuku.

3. Detoxikační kúry bývají často tekuté - nic nemusíte kousat. Nápoje se díky tomu sice dobře tráví, nicméně kousání poskytuje mozku informaci, že přichází potrava. Bez takové informace bude mít tělo pocit, že nic nejí, a po skončení kúry můžete očekávat návaly vlčího hladu a nárůst hmotnosti.

4. Pocit dostatku energie je klam - tělo se při detoxikačních kúrách zázračně neprobudí ani nenabije energií. Pocit energie, síly a soustředěnosti mívají lidé proto, protože vlivem nedostatku živin se tělo dostane do pohotovostního režimu (do stresu), jenž evolučně slouží k tomu, abychom vzali oštěp a šli si ulovit mamuta nebo nasbírat bobule. Když tělu nestačí energie z potravin (což při detoxikačních programech nestačí), musí převzít kontrolu adrenalin a kortizol.

 

 

660x250_1.jpg

 

Autor:Veronika Červenková