Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Dozrávají meruňky! Dokonalé ovoce pro vaše zdraví!

Někdo je spíš jahodový a někdo meruňkový! Pokud patříte mezi milovníky oranžových plodů, přichází váš čas. Meruňky jsou nejen skvělé do knedlíků a koláčů, ale především představují hotový elixír zdraví!

České ovoce? Kdepak! Meruňky pocházejí z exotiky
Meruňky vnímáme jako typicky české ovoce, ale jejich původ je pořádně exotický!

Už před 2000 lety před naším letopočtem se o nich zmiňují zdroje z Blízkého východu. Je dokázáno, že pocházejí z údolí Hunza v Pákistánu. A jak se dostaly do Evropy? Jedna teorie praví, že přes Čínu, kde se meruňky těšily velké oblibě, a dokonce se zde i udily! Pak to vzaly přes Arménii, ostatně odtud pochází i jejich latinský název Prunus Armenaica. Cesta na evropské stoly na sebe nenechala dlouho čekat, nakonec doputovaly z Itálie přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy až do Česka! Během staletí se u nás tak domestikovaly, že si bez nich středoevropskou kuchyni neumíme pomalu ani představit!

O tom, že je ovoce zdravé se nebudeme přít, ale co se meruněk týče, klidně by si zasloužily tolik populární název “superpotravina” a zcela právem! Mají neuvěřitelné účinky na lidské zdraví a dokážou vyladit váš organismus od zažívání přes krevní tlak až po oči!

Meuňky posílí imunitu

Věděli jste, že v meruňkách najdete nezbytné vitamíny A, B i C? Navíc “céčka” je v jedné hrsti meruněk tolik, že pokryjí denní dávku, které vaše tělo a imunita potřebuje!

Uklidní nervy
Než si zobnete prášek na nervy, dejte zelenou meruňkám. Mají schopnost zbavit stresu a dopomohou ke klidnému a zdravému spánku!

Chudokrevnost

Meruňky jsou skvělé pomocnice, pokud trpíte chudokrevností! Na anémii jsou skvělé čerstvé, ale ještě lepší jsou sušené plody!

 

Krevní tlak
Vysoký krevní tlak je nazýván “tichý zabiják”. Při hypertenzi nic nebolí a lidé mají tendenci vysoký tlak podceňovat. Situaci často řeší, až když je to vážné. Jestliže vysokým krevním tlakem trpíte, zařaďte meruňky do svého jídelníčku: mají vysoký podíl draslíku a účinně krevní tlak snižují. Také snižují škodlivý LDL cholesterol, tím fungují jako prevence před vznikem kardiovaskulárních onemocnění.

Dobrý zrak a krásná pleť díky meruňkám

Meruňky představují skvělou přírodní zásobárnu betakarotenu! To znamená, že mají blahodárné účinky na kondici vašich očí i pleti. Betakaroten je v létě důležitý zejména při opalování, chrání pleť před spálením i volnými radikály.

Skvělé zažívání
Pokud trpíte zácpou nebo nepravidelným a obtížným zažíváním, meruňky vám pomohou tento problém odstranit a vaše zažívání vyladit! Krásně nastartují metabolismus, pročistí střeva a dají zelenou pravidelnému vyprazdňování. Nebude vás ani pálit žáha, protože meruňky si poradí i s překyseleným organismem.

Zatočí s kily

Určitě vás potěší, že meruňky nejsou příliš kalorické, to znamená, že ve 100 gramech je pouze 57 kalorií. I několik plodů vás zasytí a pomůže zahnat chutě na sladké. Navíc obsahují mnoho vlákniny, takže s nimi počítejte do snídaní i na svačinku.

Zpomalují stárnutí
Meruňky mají také vynikající anti-ageing účinek. Skrývají v sobě spoustu kyseliny listové a díky tomu jsou skvělé jako prevence proti demenci a zpomalují tvorbu vrásek.

 

 

iPrima_zeny_v10.jpg