Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vegetariánství jako módní výstřelek?

Podle průzkumu se v ČR kloní k vegetariánství každý padesátý člověk a každý šestý se vyhýbá masu. Je vegetariánství prospěšné našemu zdraví? Ano, ale i tento zdravý stravovací systém má svá ALE.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alternativní přístupy ke stravování – Raw food

Alternativní přístupy ke stravování - CKD

Alternativní přístupy ke stravování – Intermittent fasting (IF)

 

Mezi vegetariány se řadí většinou lidé, kteří se o svou stravu zajímají a dbají na optimální přísun všech živin. Existují ale jedinci, co berou vegetariánství za jakousi módní vlnu. Maso nahradí sladkými jídly, smaženými sýry a hranolkami a prohlašují se za „vegetariány“. Jenže takovým přístupem princip vegetariánství ztrácí smysl.

K vegetariánství přistupujte zodpovědně
Proto než začnete vypouštět ze svého jídelníčku maso či jiné živočišné výrobky, rozmyslete si proč to děláte, a zda se nenecháváte jen někým ovlivnit. Taky si ale uvědomte, že si svůj jídelníček budete muset více ohlídat a věnovat výběru jídel větší pozornost. Tedy pokud nechcete trpět deficitem látek, které jsou pro organismus důležité.

Jaké jsou varianty:
1. Semivegetariánství - jedná se o jakési polovegetariánství, maso není z jídelníčku vyloučeno zcela. Ale je konzumováno velmi málo či příležitostně. Nejčastěji se upřednostňují ryby.
2. Laktovegetariánství - z jídelníčku je vyloučeno všechno maso, ale ze živočišných výrobků jsou konzumovány mléčné výrobky a mléko.
3. Laktoovovegetariánství - z jídelníčku je vyloučeno všechno maso, ale ze živočišných výrobků jsou konzumovány mléčné výrobky, mléko a také vejce.
4. Veganství - striktní konzumace jen rostlinných produktů (strava bez masa, bez mléčných výrobků, vajec, ale i medu).
5. Vitariánství - je konzumována pouze syrová rostlinná strava.
6. Fruktariánství - konzumace pouze syrového ovoce a ořechů

Jaké výhody vegetariánství přináší
- vysoký příjem vlákniny, vitaminů a minerálních látek
- nižší příjem cholesterolu a nasycených mastných kyselin
- vyšší příjem omega-6 mastných kyselin
- snadnější udržení hmotnosti
- podle studií je celková úmrtnost u vegetariánů nižší
- nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a nádorového onemocnění – zejména rakoviny tlustého střeva, právě díky zvýšenému příjmu vlákniny
- celkový zdravotní stav je u vegetariánů na lepší úrovni

O co vás vegetariánství ochuzuje
- živočišné bílkoviny - rostlinné bílkoviny nejsou plnohodnotné, chybí esenciální aminokyseliny.
- železo, které je v mase obsaženo má mnohem lepší využitelnost než železo z rostlinných zdrojů.
- vitamin B12 - ten je obsažen výhradně v živočišných produktech, jeho nedostatek je nebezpečný pro těhotné a kojící matky.
- vápník- může chybět ve stravě vylučující mléčné výrobky a také tam, kde je velká konzumace zeleniny s vysokým obsahem šťavelanů (špenát), které snižují vstřebatelnost vápníku.
- zinek - mohou chybět i jiné minerální látky či stopové prvky, jelikož vysoký příjem vlákniny znemožňuje jejich využitelnost.
- vitamin D a jód, pokud jsou ze stravy vyloučeny ryby.
- vitamin A - nachází se pouze v živočišných produktech (neplést si s pro-vitaminem beta karotenem, který se nachází zejména v barevné zelenině)

Děti a vegetariánství
Nejvíce ohroženi vegetariánskou výživou mohou být kojenci a adolescenti, neboť v tomto období nejrychleji rostou. Pokud je žena vegetariánka těhotná může svou výživou ohrozit také plod. Děti z vegetariánských rodin rostou pomaleji v kojeneckém a batolecím věku. Omezení živočišných bílkovin nemusí být důvodem k postižení dítěte, ale zcela jistě je potřeba sledovat zdravotní stav a růst dětí.

Tip
Ověřte si množství svalové hmoty ve svém těle na diagnostickém přístroji InBody a ověřte si tak, zda je váš jídelníček správně složený na základě potřeb vašeho těla.

 
Autor: Monika Kuželová