Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zimní lenošení – cviky do postele

Chladné a sychravé zimní dny doslova vybízejí k trávení času v posteli. Studené nohy zachumláte pod peřinu, pustíte si romantický film nebo otevřete rozečtenou knihu a na noční stolek si připravíte talíř s cukrovím a horký čaj.

Jakmile sváteční bláznění pomine a dny se začnou zvolna prodlužovat, z teploučké postele vylezete a zjistíte, že nedopnete oblíbenou sukni a bez zadýchání neujdete ani jedno poschodí. Máme pro vás ale řešení - cvičte v posteli!

Nemyslete hned na cvičení v páru (i když ani to rozhodně zakázané není)! Protáhněte se a zaposilujte si přímo v místě, kde nejraději trávíte svůj volný „zimní“ čas - v posteli.

Zde je několik tipů na skvělé „postelové“ cviky:

1. Poloviční stojka - postavte se na postel zády ke zdi. Položte ruce asi na délku vašich nohou před sebe. Poté přeneste váhu na paže a nohy zapřete o zeď tak, aby mezi vašimi stehny a tělem vznikl přibližně pravý úhel. Váš trup bude rovnoběžný se zdí. Vydržte aspoň 60 vteřin a to celé zopakujte 4x. Procvičíte svaly mezi lopatkami, ramena i břicho.

2. Vzpor na předloktí
- zkuste klasický vzpor na předloktí, ale udělejte ho na posteli. Nestabilní a nepevná podložka dá tomuto cviku úplně nový rozměr. Ve vzporu vydržte 4 x 60 vteřin, pravidelně dýchejte a vnímejte, jak se vaše svaly snaží vyrovnávat rovnováhu.

3. Sed a vztyk - stoupněte si před postel a sedněte si na ni. To zní celkem snadno. Teď vstaňte a zase si sedněte - právě provádíte ukázkové dřepy. Sed a vztyk zopakujte aspoň 10x ve 4 sériích. Pro zvýšení efektivity vyzkoušejte cvik pouze na jedné noze - když to zvládnete, zasloužíte si minimálně dvě linecká kolečka k odpolední kávě!

4. Klek a vztyk - klekněte si na postel, ale nedosedejte na paty. Pak jednu nohu postavte na chodidlo a druhou připojte k ní - ale pozor! Vaše boky stále zůstávají asi jen půl metru nad postelí. Z této pozice se vraťte zpět do kleku. Udělejte na každou nohu 8 opakování ve 4 sériích a dávejte bedlivý pozor na to, aby se vaše boky nepohnuly z místa.

5. Dřep
- dřepněte si na postel do hlubokého dřepu. Pokud paty nedostanete až dolů, podložte si je nízkým polštářem. Úkolem je ve dřepu vydržet co nejdéle. Pravidelně dýchejte a vnímejte, jak se uvolňuje bederní páteř, jak se protahují šlachy kolem kolen a jak se zapojují drobné svaly kolem kotníků. Záda držte rovná.

6. Kolíbka - lehněte si na postel na břicho a s výdechem vytáhněte obě paže i obě nohy co nejvýš ke stropu. Ruce buď zvedněte nad hlavu (tím víc zapojíte ramena), nebo je nechte podél těla a zvedejte je za záda. Posílíte svaly podél páteře, hýžďové svaly, zadní strany stehen i svaly mezi lopatkami.


Autor: Veronika Červenková