Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pozor na nadměrné cvičení!

Fráze, že všeho moc škodí, je sice otřepaná, ale současně velice pravdivá. Držet se extrému nebo lítat ode zdi ke zdi není zase tak obtížné - to, co je skutečnou výzvou, je najít harmonii, rovnováhu a umírněnost - a to nejen v životě jako takovém, ale také v jídle a cvičení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vytvořte si vlastní tréninkový plán - zde je 8 tipů, jak na to!

Necvičte zbytečně. Hlídejte si svoji tepovou frekvenci!

Proč je důležitý silový trénink při hubnutí

   
Nehýbat se není zdravé. Chátrá tím tělo, ale také „duše“. Na druhou stranu i přehnaná fyzická aktivita může člověku škodit. Co je moc pro jednoho může být málo pro jiného - míra vždy záleží na individuálních dispozicích cvičence, rychlosti regenerace, na výživě i trénovanosti.

 

Zde je několik důvodů, proč je dobré se nadměrnému cvičení vyvarovat:

Regenerace a růst svalů
- procvičování konkrétní svalové partie se doporučuje jen jednou za dva dny. Pokud budete sval zatěžovat častěji a nedopřejete mu dostatečnou pauzu (24 - 48 hodin), nebude růst ani sílit. Naopak důkladná regenerace, podpořená správným jídelníčkem, je tím pravým podhoubím pro budování kvalitní svalové hmoty.

Pálení aktivní hmoty - trávení hodin a hodin aerobní aktivitou nebo lehčím silovým tréninkem vede k pálení aktivní svalové hmoty - a to je špatně. Abyste zabránili ztrátě svalů, s kardiem to nepřehánějte. Pro zbavení se podkožního tuku bohatě stačí 3x do týdne krátký intervalový trénink. Silový trénink byste měli vměstnat do 60ti minut.

Stresování organismu - přehnané cvičení tělo nestimuluje, ale stresuje. Ve stresu vznikají v našem organismu obranné reakce, které se snaží zabránit dalšímu přetěžování všemi možnými způsoby. Jednou z takových obranných reakcí je snaha těla zachovat si maximální množství tělesného tuku!

Kalorický deficit - nadměrné aerobní i silové cvičení odčerpává z organismu spoustu energie. Pokud chcete hubnout, je to sice žádoucí, ale pozor na to, aby se tělo nedostalo do pohotovostního režimu (viz bod výše). Je - li vaším záměrem nabrání kvalitní hmoty, přílišným cvičením ji budete naopak pálit - proto dbejte na zvýšený kalorický příjem!

Přetrénování - to nejhorší, co se vám může vlivem přehnaného trénování stát, je stav „přetrénování“. Ten je typický tím, že se ze cvičení stane smysl života, z tréninku se vytrácí radost, člověk není schopný v intenzitě cvičení polevit, objevují se výčitky svědomí po vynechání tréninku,  jedince trápí nekvalitní spánek, ztráta výkonnosti, ztráta menstruačního cyklu, deprese, poruchy nálady, narušení imunity, únava, nachlazení, virózy či zranění i chronické záněty pohybového aparátu. Pokud dojde k takovému stavu, je jen velice obtížné najet zpět do starých, umírněných kolejí, kdy pohyb znamenal potěšení.

Ztráta motivace - vrhnete se do cvičení po hlavě a hrozně vás to baví. Vidíte první výsledky, a tak intenzitu i frekvenci tréninků navýšíte. Po čase ale zjistíte, že se vám cvičit nechce, že vás to nebaví a už vlastně ani nevíte, proč jste s tím vším začali. Postihla vás ztráta motivace. Proto zvolněte, zkuste druh pohybové aktivity změnit a radujte se z pohybu jako takového, ne jen z fyzických výkonů a vzhledu těla!

 

 

660x250_6.jpg


Autor: Veronika Červenková