Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

6 tipů jak co nejlépe využít fitness tracker

Slovo „tracker“ pochází z angličtiny a v překladu znamená „stopař nebo slídič“. „Fitness“ je pak doslovným označením pro „zdatnost“. Když se tato dvě slova spojí dohromady, vznikne tzv. fitness tracker - čili stopař Vaší fyzické zdatnosti. V reálu se v zásadě jedná o náramky nebo hodinky, které měří a sledují Vaši pohybovou aktivitu (např. značky Fitbit, Garmin, Samsung Gear Fit, Apple Watch, TomTom).


Ty nejlepší trackery jsou mnohem víc, než obyčejné krokoměry - dokážou monitorovat srdeční činnost, sledovat spánkové cykly a dokonce Vás upozorní i na to, když příliš dlouho sedíte!


Fitness trackery samozřejmě nejsou zadarmo, a proto je dobré promyslet si, k čemu ho vlastně plánujete využívat. Čím víc funkcí mají, tím jsou zpravidla dražší a nemalou roli hraje také značka produktu.
   

Zauvažujte nad tím, zda si chcete fitness hodinky pořídit hlavně na počítání kroků, sledování spánku, určování pozice a vzdálenosti při běhu či jízdě na kole, monitorování srdeční frekvence nebo pro přehled o spálených kaloriích. Na trhu dnes určitě najdete to, co hledáte!


A zde najdete 6 tipů, jak ho co nejlépe využívat, když už jste si jeden takový koupili:
   
1. Stanovte si realistické cíle - fitness náramky by Vás měly popohánět k lepším výsledkům a fyzické kondici, ne stresovat. Nastavte si proto na hodinkách (i ve své hlavě) realistické hodnoty! Je nesmysl zadat si jako cíl ujít denně 10 tisíc kroků, když sedíte celý den v kanceláři a jezdíte autem. Začněte třeba na polovině a postupně přidávejte.

2. Spárujte ho se svým telefonem - nezapomeňte si k fitness trackeru stáhnout také aplikaci do svého chytrého telefonu. Na větším displeji uvidíte na data lépe (nehledě na to, že některé trackery display vůbec nemají), ale také ho můžete spárovat s dalšími podporovanými aplikacemi - třeba takovými, do kterých si zapisujete svůj energetický příjem.

3. Využívejte všechny funkce - pokud Vás zařízení může upozornit na to, že jste neaktivní, příliš dlouho sedíte, nebo že máte jen minutu v klidu soustředěně dýchat, využijte toho. Je škoda omezovat se v používání trackeru například jen na měření běhu, když Vám může nabídnout i další benefity, jako sledování spánku, dechu nebo klidové srdeční aktivity.

4. Učte se - hodinky Vás upozornily na to, že jste právě překročili svůj aerobní práh. Zpomalte, ale také si uvědomte, jak se cítíte, abyste příště takovou chvíli poznali i bez nich. Naučte se pravidelně v práci opouštět svou vyhřátou židli a protahovat se, aniž by Vám muselo pípnout zápěstí.