Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

10 TOP cviků s vlastní váhou

Cvičení pouze s váhou vlastního těla má mnoho výhod. Je přirozené, zdravé, můžete trénovat naprosto kdekoliv a závaží přitom máte vždy s sebou. Trénink s vlastní hmotností vám nepomůže vybudovat svaly gigantických objemů, ale je skvělou cestou ke štíhlému, pevnému, pružnému a hlavně funkčnímu tělu. Svaly budou vytrvalé, pevné, dlouhé a silné.

Davy lidí posilují s těžkými činkami v posilovně, ale často nezvládnou unést ani sami sebe - třeba ve visu na jedné ruce. Zaměřte se na naprostý základ cvičení a trénujte s váhou vlastního těla.

Inspirujte se desítkou TOP cviků:

1. Hluboký dřep - s nádechem klesejte pánví až dolů k Vašim patám. Ty přitom celou dobu nechte na zemi. Záda jsou rovná, uvolněná. S výdechem se vracejte zpět nahoru a vnímejte, jak pracují svaly stehen i hýždí. Správná technika je naprosto nezbytná!

2. „Pistol squat" - chytněte si pravou rukou pravé chodidlo a na levé noze proveďte dřep. Pata opět zůstane přilepená k zemi. Začátečníci se mohou něčeho přidržet, ale ať jste začátečník nebo pokročilý cvičenec, tyto dřepy si Vaše stehna doslova zamilují.

3. Dynamický výpad - udělejte výpad jednou nohou a pak končetiny vyměňte přeskokem. Jednak zapojíte svaly stehen a hýždí, ale také pořádně proženete krev celým tělem.

4. Pukrle - zakročte jednou nohou za druhou a kolenem té zadní nohy se co nejvíc přibližte k zemi. Zapojíte strany hýždí. Nohy střídejte, cvičte v tempu, ale stále myslete na kvalitu provedení.

5. Klik - s nádechem hrudník k zemi, s výdechem nahoru. Lopatky leží na žebrech, nikam nevykukují. Bedra se neprohýbají, bříško je pevné jako skála. Tento základní cvik Vám zajistí sílu horní poloviny těla.

6. Diamantový klik - spojte ukazováčky a palce a lokty přitiskněte k Vašim žebrům. Zkuste provést poctivý klik a hned Vám bude jasné, že na tricepsy nic lepšího snad ani neexistuje.

7. Shyb - přitáhnout bradu k horizontální hrazdě je hrozně těžké. Ten, kdo to umí a unese svoje tělo, má vyhráno. Pokud celý shyb nezvládnete, nahoru vyskočte a dolů se spouštějte co nejpomaleji budete moct. Časem se ke shybu dopracujete.

8. „Muscle up"
- držíte se hrazdy, máte k ní skoro přilepenou bradu a chcete se vytáhnout na rukách nahoru. Tomu se říká „Muscle up“ - posílíte jím prsní svaly, bicepsy, tricepsy, záda, ramena, předloktí i úchop.

9. Vzpor - vzpory komplexně zaměstnají svaly středu těla - a to dokonce i ty, o kterých nevíme, a které vědomě nedokážeme použít. Cvičte vzpory, kdykoliv můžete - pro břišní svaly i svaly zad nemůžete udělat víc.

10. Stojka - bez opory umí stojku málokdo. Můžete ji ale nacvičovat o zeď a tím trénovat svaly předloktí, ramen, svaly kolem lopatek i mezi nimi, svaly zad, břišní svaly, rovnováhu i koordinaci.